Przemysł

Jak dobrać odpowiedni klej do drewna?

Obecnie do łączenia drewna możemy użyć, oprócz śrub, gwoździ, czy wkrętów także kleju do drewna. Udając się do sklepu, napotykamy jednak olbrzymi wybór klejów, które różnią się nie tylko ceną, ale i rodzajem – jak więc dobrać odpowiedni dla nas produkt?

Jak patrzeć na skład, czyli podział klejów ze względu na składniki

Jednym z podstawowych kryteriów podziału klejów jest ich skład. Klej do drewna możemy więc wybierać spośród trzech różnych grup:

– kleje poliuretanowe – są niezwykle wytrzymałe, dlatego używa się ich zwykle do klejenia drewnianych schodów. Wyróżniamy kleje poliuretanowe jedno i dwuskładnikowe. Kleje te nie posiadają w swoim składzie wody ani rozpuszczalników. Ich główną zaletą jest to, że nadają się praktycznie do każdego rodzaju drewna. Kolejno możemy wymienić szybkie wiązanie i niewrażliwość na wilgotność, a także dużą wytrzymałość. Jako wadę wyróżnia się za to konieczność samodzielnego mieszania kleju z utwardzaczem, a także krótszy czas na użycie gotowej już mieszanki. W przypadku zabrudzenia nieplanowanej powierzchni trudno usunąć zabrudzenia.

– kleje wikolowe – znane także, jako kleje polioctanowe – są bardzo uniwersalne, wykorzystuje się je zarówno do drewna litego, jak i do materiałów drewnopochodnych. W zależności od tego, który dokładnie klej do drewna kupimy, czas zasychania jest różny, waha się od kilku minut do 24 godzin. Po zaschnięciu są przeźroczyste i trudne do usunięcia.

– kleje na bazie żywic alifatycznych – są to kleje dla profesjonalistów, bardzo często nie jesteśmy w stanie użyć ich w domowych warunkach, gdyż wymaga to odpowiedniego sprzętu. Zwykle nakłada się je metodą natryskową. Służą do zadań specjalnych, choćby do łączenia drewna z innymi materiałami, dlatego najlepiej do prac wynająć wyspecjalizowaną firmę.